Diş sağlığınıza dikkat edin!

tarafından
2294
Diş sağlığınıza dikkat edin!

Diş sağlığımızın en önemli kriterlerinden bir tanesi olan diş çürükleri son bir yılın en sık yaşanan ağız-diş sağlığı oldu. Bunun yanı sıra son bir yıl içinde en çok şikayet ettiğimiz ise diş etlerinde çekilmeler, ağız kokusu, diş taşı oluşumu ve diş eti kanaması oluşturmaktadır.

Bütün bu rahatsızlıkları, altı ayda bir sürekli diş doktoru kontrolünde yenebiliriz. Ancak nedendir bilinmez, ben dahi diş problemleri için doktora gitmekten çekiniyorum, korkuyorum.

Avrupa’da gördüğüm örneklere nazaran yetişkin bireylerin diş doktoru ile ilgili pek bir problemi yok. Bizler nasıl grip olduğumuzda çekinmeden doktora gidebiliyorsak Avrupa’lı bireyler de diş doktoruna gitmekten korkmuyorlar. Özellikle süt dişli çocukların düzenli olarak diş hekimi ile randevulaşması gerekmektedir, en çok çürük, diş eti rahatsızlıkları ve ağız kokusu gibi problemleri bu yaşlar da rastlarız.

Tabi beslenme alışkanlıklarımız ve ağız hijyenimizin sağlanması da çürük riskini büyük açıda azaltmaktadır. Karbonhidrat ve asitli içecekler ağız-diş sağlığımızı tehdit eden en büyük unsurlardan bir tanesidir.

Çocuklarınızın diş sağlığı çok önemlidir, en az günde üç defa dişlerini fırçaladıklarından emin olun. Birisi sabah, birisi öğle diğeri ise akşam yatmadan önce olmak üzere günde en az üç defa.