Kuruluk ve nemsizlik

tarafından
3121
Kuruluk ve nemsizlik

Herkesin genel geçer bir bilgi olarak bildiği şey insan vücudunun %60’ının su olduğudur. Ancak bu durum “epidermis” için geçerli varyasyona sahip değildir. Cildimizin çok önemli olan iç ortamı ile hava arasına bir tampon oluşmaktadır, bunun adı epidermistir. Epidermisin su oranı %20 ve %30 arasında olduğu bilinmektedir. Kuruluk ve nemsizlik iyileştirilebilen bir hastalıktır.

Nemsiz Cilt Nedir?

Cilt tipiniz her ne olursa olsun, yağlı, kuru, karma her ne olursa olsun dış etkenlerden çok rahatlıkla etkilenebilmektedir. Rüzgar, ısı farklılıkları gibi fiziksel saldırılar, tansiyo aktifler, tahriş edici içerikler ve kimyasal saldırılar vesilesi ile cildimiz bol bol sıvı kaybeder. Bu tür saldırılara maruz kalan bir cilt, çizgiler ve çatlaklar oluşmaya başlar.

Kuru ciltler: :

  • En sık görülen sorun “basit kserozlar” dır. Bu tiplerin düzetilmesi besleyici ürünlerin kullanımı ile mümkündür.
  • Senil Kserosiz: Belirgin olarak bacak ve kollarda görülür.
  • “Basit Kserozların” görüldüğü ciltlerde, rüzgâr ve soğuğun da etkisiyle bu durum daha da kuvvetlenir ve “Kış Kserozu” olarak adlandırılırlar.
  • Retionidler ve meyve asitleri içeren tedavi şekilleri de cildi irite edebilmektedir.

Patolojik kuru ciltler:

  • Atopik Kseroz: Çocuk egzaması ve atopik dermatit, güçlü bir cilt kuruluğu şeklidir. Bu kuruluk epidermisin yapısal anomalilerine bağlıdır. Epidermisin alerjenlerin etkisiyle su kaybetmesinden meydana gelir.

  • İktiyozlar: Sonradan meydana gelen hastalıklar veya genetik bozukluklar neticesinde nadiren görülen bir durumdur. Beslenme eksikliklerinin neden olduğu bazı durumlar ve bazı genel hastalıklar da bir cilt kuruluğuna neden olabilir.