Tırnak bakımı nedir? Nasıl yapılmalıdır?

tarafından
259
Tırnak bakımı nedir? Nasıl yapılmalıdır?

Vücudumuz da en sık kullandığımız ve en çok kirlenen organlarımızdan bir tanesi ellerimiz ve tırnaklarımızdır. Ellerimize nüfuz eden tüm mikroplar yediğimiz besinlere, ağzımıza, gözümüze ve diğer bir çok yere bulaşmaktadır. Ve sonrası kocaman bir buhran oluşturmaktadır, hastalanırız…

Pekala, ellerimizi ve tırnaklarımızı nasıl temizlemeliyiz?

TIRNAK KESİMİ

Tırnak kesimi için en uygun an duş sonrasıdır. Çünkü duş sonrası kesilen tırnaklarımız yumuşadığı için çatlayıp zarar görmesi mümkün değildir.Tercihinize göre oval yada düz kesilen tırnakların kesim sonrasında yıkanması gerekir. Kesim sonrası nemlendirici krem ve vazelin sürülmesi doğal pedikür sayılır.

TIRNAK TÖRPÜLEME

Eğer tırnaklarınızı kestikten sonra nemlendirici krem ya da vazelin sürdüyseniz, bunların iyice emilip kurumasını beklemelisiniz. Daha sonrasında törpüleme işlemine geçmelisiniz.

KÜTİKÜL TEMİZLEME

Kütiküller enfeksiyon kapmamızı engelleyen bir yapıdır. Ancak görünüm itibari ile rahatsızlık vermektedir. Eğer kütiküllerin kesilmesi isteniyorsa önce nemlendirmelisiniz, daha sonrasında temizlemelisiniz. Ayriyeten kütikül giderici kremler de kullanabilirsiniz.

Bu işlemler sonucunda sağlıklı ve bakımlı tırnaklara sahip oluruz. Her insanın yapması gereken maksimum 5 dakikalık işlemlerdir. Tırnak bakımınızı düzenli olarak yapmanız, karşı tarafa saygıyı gösterir aynı zamanda. Temel bakımların yapılmaması hem toplum içinde rahatsız edici olacaktır, hem de çeşitli hastalıkların kolayca bulaşmasına olanak sağlayacaktır.