Alerjİ Mağdurları İçİn İpuçları

Alerji mağdurları ve hassas ciltli kişiler için ipuçları

Cildiniz oldukça hassassa veya alerjiye yatkınsa, cilt bakım ürünlerine dikkatli bir şekilde yaklaşmalı ve tehlikeli bileşenlerden kaçınmalısınız. Aşağıda genel bir önerinin yanı sıra hassas ciltler veya alerjiye yatkın ciltler için uzun süreli kullanıma karşı uyardığımız en genel maddelerden bazılarının açıklamalarını bulacaksınız.

Genel öneri:

Hassas veya alerjiye yatkın bir cildiniz varsa, yeni bir ürünle temas ettiğiniz her an özel önem göstermeniz gerekir. Bizler, DADO SENS DERMACOSMETICS ürünlerimizi alerji riskini mümkün olan en düşük seviyeye indirecek şekilde geliştirmek için şüphesiz büyük çaba gösteriyoruz. Ancak en dikkatle seçilmiş bileşenler ve aşırı yoğun dermatolojik testlerle bile hiçbir kozmetik imalatçısı %100 cilde uygunluğu garanti edemez, çünkü süt, buğday veya hatta su gibi her gün karşımıza çıkan maddelere her gün daha fazla insan tepki göstermektedir.

Bu nedenle de daima, alerji mağduru kişilere yeni bir ürünü öncelikle vücutlarının küçük, göze çarpmayan bir bölümünde (örneğin kol kıvrımı) denemelerini ve ciltlerinin veya yüzlerinin daha büyük bir bölümünde ürünü kullanmadan önce 24 saat süreyle beklemelerini tavsiye ediyoruz.

Alerji mağdurları açısından problemli bileşenler:

Özellikle alerji mağdurları ve hassas cilt yapısına sahip kişiler, aşağıda sıralanan bileşenlerden uzak durmalıdır. DADO SENS DERMACOSMETICS, bu bileşenleri bilinçli olarak ürünlerine dahil etmez, alternatif maddeler kullanır veya renklendirici ve koruyucu maddeler söz konusu olduğunda bunların kullanımı hakkında detaylı bilgi verir.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

Sodium Lauryl Sulfate (SLS), ev temizliği veya cilt temizliği amaçlı olmasına bakılmaksızın temizlik ürünlerinin birçoğunda bulunan bir sürfaktandır (= yüzey etkin madde). Önemli oranda köpürme özelliklerine sahip olup yağı çözer. Bundan dolayı da cildi ciddi bir şekilde kurutabilir ve uzun vadede cildin tahriş olmasıyla sonuçlanabilir. Sodium Lauryl Sulfate (SLS), çok ucuz bir temizlik maddesi olduğu için süpermarketlerde satılan klasik “hassas” ürünlerin içerik listesinde ve bebek ürünlerinde bile ilk veya ikinci madde olarak bulunabilir.

DADO SENS DERMACOSMETICS’de yalnızca bitkisel kökenli yüzey aktif madde kullanir.

Ürünlerimizin içeriklerini ÜRÜNLER bölümünden inceleyiniz.

Parafinler (örneğin sıvı parafin veya saf vazelin olarak bilinir*)

Özellikle de çok hassas ciltler söz konusu olduğunda, bakım ürünlerinin yalnızca ciltle çok uyumlu ve ciltte herhangi bir gerginlik yaratmayan bileşenlerden oluşması sağlanmalıdır. Klasik bakım ürünlerindeki yağ bileşenleri çoğunlukla parafindir (sıvı parafin veya saf vazelin olarak bilinen). Parafin ucuzdur; ürünlere katılması kolaydır ve nispeten stabildir. Mineral yağ veya Vazelin, örnek olarak çoğunlukla ilaçlı preparatlarda bulunur. Cilt genellikle bu maddelere iyi tolere eder. Ancak uzun vadede parafinlerin cildi kurutabildiği düşünülmektedir.

Petrol türevleri, ciltte ortaya çıkan yağlarla benzer özellik göstermezler ve cilde yararlı olamazlar. Dolayısıyla da cildin yenilenmesine yardımcı olmak için, özellikle de cildin faydalanabildiği doğal bileşen ve yağlarla hassas ciltlere bakım yapılması daha iyidir. Omega-3 yağ asitleri olarak da bilinen çoklu doymamış yağ asitlerinin yanı sıra doğal yağlar da normal şartlar altında ikincil bitki maddeleri içerir. Bu maddeler, cildin doğal işlevlerini sürdürmesine ve doğal yenilenme süreçlerinin harekete geçirilmesine yardımcı olur.

DADO SENS DERMACOSMETICS ürünlerinin tamamı %100 parafin içermez.

Renklendiriciler (örneğin CI 77489 olarak bilinir*)

Renklendiriciler genel olarak “CI” harfleri ve arkasından gelen bir sayıyla belirtilir. Günümüzde çok sayıda insan, renklendiricilere karşı alerjisi vardır. Bu kişiler, içeriğindeki renklendiricilere intölerans reaksiyonları göstererek tepki verdikleri için göz farı, ruj veya fondöten gibi boyalı ürünler veya renkli kozmetikler kullanamazlar.

DADO SENS DERMACOSMETICS’de yalnızca PurDerm Renkli Krem açık ve koyu renkleri, renklendirici içerir, sadece mineral renklendiricidir. Diğer tüm ürünler %100 renklendirici içermez.

Polietilen glikoller (örneğin PEG-8 olarak bilinir*)

Polietilen glikoller, çok sayıda kozmetik üründe kullanılır ve PEG-8, PEG-18 veya benzer sembollerle ambalajlar üzerinde belirtilirler. Polietilen glikoller, bir formüldeki bazı maddeleri gidermek için çözündürücü olarak kullanılırlar. Günümüzde polietilen glikollerin cilde nüfuzu artırabildiği bilinmektedir; yani cilt, aktif bileşenler için daha nüfuz edilebilir hale gelebilir. Ancak bu durum, olası toksinlerin de vücuda daha kolay nüfuz edebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, doğal kozmetik ürün imalatçıları, kozmetik ürünlerinden polietilen glikolleri kullanmayı reddeder.

DADO SENS DERMACOSMETICS ürünlerinin tamamı, %100 polietilen glikol (PEG) içermez.

Silikonlar (örneğin siklometikon veya dimetikon olarak bilinir*)

Ambalaj üzerinde silikon genellikle “dimetikon” olarak belirtilir. Silikonlar, sentetik polimerlerdir. Kozmetik ürünlerde ise silikonlar, ciltte (veya saçta) pürüzsüz ve ipeksi bir his bırakmayı sağlarlar. Cildin üzerini veya saçların etrafını yoğun bir tabaka gibi saran silikon yağları bu etkiye sebep olur. Genellikle bu durumda cildin artık “nefes alamadığı” veya “gözeneklerin kapandığı” söylenir. Silikonun yoğunluğuna bağlı olarak, uzun vadede cilt metabolizmasında bozulmaya yol açabilir.

Şampuan ve saç şekillendirici kremlerde, her bir saç telinin silikonla sarılarak saçı daha kolay taranır hale getirmesi için nispeten yüksek yoğunluklu bir silikon kullanılır. Ancak saç derisi, kaşınma ve pul pul dökülme şeklinde bu duruma tepki gösterebilir.

DADO SENS DERMACOSMETICS ürünlerinin tamamı, %100 silikon içermez.

Koruyucu maddeler, parabenler (örneğin metilparaben olarak bilinir*)

Birçok koruyucu madde, ciltte tahriş oluşmasını tetikleyebilir ve dolayısıyla da hassas ciltlerin bu maddelerden kaçınması gerekir. Bahsedilen koruyucu maddeler arasında şunlar yer alır: klorheksidin, klorfenesin, triclosan, sodyum benzoat, iyot propinil bütil karbamat, parabenler…

DADO SENS DERMACOSMETICS ürünlerinin tamamı, %100 paraben içermez.

Ürünlerimizin çoğu herhangi bir koruyucu madde de içermez. Koruyucu madde katılmasının gerekli olduğu durumlarda DADO SENS DERMACOSMETICS Phenoxyethanol kullanır. Phenoxyethanol  doğala özdeş bir koruyucudur. Yeşil çay ve hindiba doğal olarak bulunur.

Kokular (aroma koku veya parfüm olarak bilinir)

Kokulara alerjisi olan kişiler açısından, kozmetik sektöründeki parfüm/aroma ve alerji yapıcı kokuların zorunlu olarak etiketlenmesi oldukça yardımcı olur.

DADO SENS DERMACOSMETICS’de parfümlü kokular yalnızca PurDerm serisindeki ürünlerden bazılarında vardır. Bu kokular doğal yağlardan elde edilir, bunlar bazı uçucu yağların doğal olarak oluşan bir bileşenidir SalvaCare ve Çay Ağacı Merheminde, bu ürünlerin içerdiği uçucu yağlardan elde edilen doğal kokular içerik kısmına dahil edilmiş ve açıklanmıştır, fakat ürünler parfümlü değildir.

Diğer tüm ürünlerimiz %100 parfümsüzdür.

*INCI (Uluslararası Kozmetik Bileşenlerin Adlandırması)

Ürün ambalajında INCI’ya (Uluslararası Kozmetik Bileşenlerin Adlandırması) göre bileşenlerin sıralanması, Avrupa genelinde ürün içeriklerinin tek şekilde ve dilden bağımsız olarak açıklanmasını sağlar.

Ürün sayfalarımızda, “Bileşenler” kısmında her ürün için kullanılan INCI’ları bulabilirsiniz. Bir INCI adına tıkladığınızda, ilgili bileşenin açıklamasını göreceksiniz. Ürünlerimizin içeriklerini ÜRÜNLER bölümünden inceleyiniz.